Staff structure

 

Senior Leadership Team

 

Executive Head

 

Miss Lyn Bourne                                                                 

LBO

Head of School

 

Mr James Rouse

JRO

 

Deputy Headteacher

 

Mrs Rosie Gould

RGO

 

Assistant Headteachers

 

 

Mrs Geraldine Ganter                                                  

GGA

 
Mr Julian Waterfield

JWA

 
Miss Emma Wright

EWR

 
Mr Amir Fakhoury
 
AFA  
Mrs Holly Leat
 
HLE  
     

Business Manager

 

Mrs Anne Murphy

AMU

 

 

RE

Mrs Sarah Archer P/T 

SAR

Mrs Mary Browne P/T

MBR

Miss Fiona Everley P/T

FEV 

Miss Clair Jamison 

CJA

Mr Timothy Lucier

TLU

Mrs Catherine Russell

CRU

Mr Julian Waterfield HoD Asst H/T

JWA

 

Creative Design: Art & Technology

 

Mr Aidan Brady

ABR 

Mrs Lucy Coupal P/T

LCU 

Mrs Tracy Gray

TGR

Mrs Emma Plowright HoD

EGR

Miss Lisa Taylor

LTA

 

Drama

Mr Shaun Lewis HoY 8

SLE

Mr Ian Rothery   HoD

IRO

 

English

Miss Abigail Bradley HoY 10

ABD

Mrs Beata Lewis P/T

BLE

Mrs Hannah Milbourn

HMI

Mr John Murphy

JMU

Mr Leo Norman

LNO

Miss Nicki Smith

NSM

Mrs Dawn Taylor

DTA

Mrs Laura Taylor P/T

LTR

Mrs Anne-Marie Trott HoD

AMT

Mrs Mary Watts P/T

MWA

 

Geography

Mrs Emma Iles

EIL

Mrs Catherine Monk HoD

CMO 

Mrs Kirsty Peterson

KPE

Mrs Michelle Robinson HOY 9

MRO 

Mrs Shelley Hawes (Health and Social)

SHA

 

History

Mr Martin Basford P/T (History& Geography)    

MBA 

Mrs Alena Collyer P/T

ACO

Mr Adam Powell

APO

Dr Ed Waller HoD

EWA

 

ICT, Computing & Business Studies

Mrs Jennie Boorman HoY 7 (Computing + Business)

JBO

Mr Amir Fakhoury HoD (ICT + Business) Asst H/T    

AFA 

Mrs Rosie Gould (ICT + Business)   Deputy H/T                

RGO

Mrs Rachael Hewitt P/T

RHE

Mr Ronald Ngwenya

RNG

 

Maths

Mrs Claire Austen p/t                                                           

CAU

Miss Kate Eifler HoD

KEF

Mrs Lisa Hibberd P/T

LHI

Mr Matthew Jacobs     

MJA 

Miss Tracey Judd

TJU

Miss Anna Minter

AMN

Mrs Agnieszka Nowak 

ANO

Ms Kate O'Sullivan

KOS

Mrs Christine Randall P/T

CRA

Mrs Michelle Snow P/T

MSN

 

MFL

Mrs Claire Bamford                                              

CBA

Ms Marine Cortes

MRC

Miss Marie Kiledjian 

MKL

Mr Renes Lophanor

RLO

Mrs Nicola Paffey P/T

NPA

Mrs Sarah Rowe P/T

SRO

Mrs Carmen Sole Garcia

CSG

Ms Emma Wright HoD Asst H/T

EWR

 

Music

Mrs Gemma Nichols HoD

GNI

Miss Dana Weedon P/T                                           

DWE

 

PE

Miss Lia Chance P/T                                              

LCA

Miss Mary Cormack 

MCO

Miss Angela Cryne

ACR

Miss Claire Gallant

CGA 

Mrs Colette Kutty HoD

CKU

Miss Katherine Dalmeny P/T

KDA

 

Psychology & Sociology

Mr Rory Mackenzie                                                

RMA

Mrs Lucy Singleton Asst HoY 12

LSI 

Mr Jonathan Tucker HoD

JTU

 

Science

Miss Shelley Barnes 

SBA 

Mr Chris Brown HoD

CBR

Mr Paul Davis

PDA

Mrs Geraldine Ganter Asst H/T

GGA

Miss Holly Leat Asst H/T

HLE

Mrs Elizabeth Lindsay P/T

ELI

Mr Andrea Matteucci HOY 6th Form

AMA

Mr Joe Oxford 

JOX

Mr Daryl Piskorz

DPI

Dr Paul Roberts 

PRO 

Mr James Rouse Head of School

JRO

Mrs Charlotte Sarregui

CSA

Mrs Suzanne Winsor P/T HOY 12

SWN

Mr Mark Wynne

MWY 

 

 

SENCO

 

Mrs Geraldine Ganter Asst H/T

 

 

Support Staff

Mrs Anne Allin P/T

IT Technician

Mr Alan Bamford

Science Technician

Mrs Wendy Bennoch

Pastoral - Attendance

Mr James Bushby

IT Technician

Mrs Linda Cartland-Shaw

Science Technician

Dr Catherine Clarke 

Science Technician 

Mr Sonny Cooper

Assistant Caretaker

Mrs Kate Cruse

Finance & Admin

Mr Marcus Cunningham

Assistant Caretaker

Mrs Iokasti Curry     

Data Manager/Analyst 

Mrs Helen Dawson

Data Assistant

Mrs Donna Dimmick

Food Technician

Miss Katy Gilligan P/T

Art & Design Technician

Mrs Julie Gough

WRL & Careers

Mr Kevin Haskell 

Site Manager 

Mrs Kim Haskell    

Administrator

Mrs Kris Hawa

LSA

Mrs Marcia Ide P/T

EAL Language

Mrs Jennifer Kent 

SLT Administrator/Welfare

Mrs Fiona Langford 

Pastoral - Transition/KS3

Mrs Michelle Mann

PA to Executive Head & Head of School

Miss Susan Martin

LSA

Mrs Mandy Mead P/T

Company Secretary

Mrs Elaine Mitchell

HLTA

Mr Jak Modena

Exams Officer

Mrs Nicola Morrish  P/T

Finance Officer 

Mrs Anne Murphy 

Business Manager 

Mrs Gabrielle Panta de Sousa

Science Technician

Mrs Lucy Parker 

LSA 

Miss Sophie Roberts

Cover Supervisor PE

Mrs Jessica Ross

 Reception/Admin 

Mrs Malgorzata Roxby 

Cover Supervisor 

Miss Amy Scott-Pillow

D&T Technician

Miss Donna Shorter

Finance Manager 

 Mr Jakub Sopicki

 Network Manager

Mrs Susan Thomas

HLTA

Mrs Beverley Trueick

HoY 11 & Pastoral KS4

Mrs Cynthia Trueick P/T

LSA

Mrs Carol Veal

Admin Officer

Miss Amy Vlismas

Librarian 

Miss Malgorzata Wieczorek

LSA/EAL

 

 

Telephone: 023 80328200 Email: info@st-annes.uk.com